Přesně za týden začnou z obchodů, vinoték i restaurací mizet stále oblíbenější Svatomartinská vína. Dříve než 11. 11., tedy na svátek svatého Martina, není možné bez udělení případné výjimky (jako v roce 2019) Svatomartinská vína prodávat. Uvedení bílých, růžových i červených Svatomartinských vín na trh před tímto datem se trestá nemalou pokutou. Před 11. listopadem mohou být Svatomartinská vína pouze vystavena.
Co je to Svatomartinské víno a kde se vlastně vzalo? Ačkoli Martin z Tours, římský voják žijící ve 4. století, který proslul svou štědrostí a soucitem k žebrákům, víno nepochybně popíjel, tradice Svatomartinského vína má kořeny jinde. V dřívějších dobách kolem svátku sv. Martina bylo po sklizni a nastaly oslavy spojené s hojností, které následně vystřídal předvánoční půst. Datum církevního svátku sv. Martina bylo a stále je také obdobím, kdy končí čas burčáku a na denní světlo se dostávají první pitelná mladá bílá, růžová a červená vína. Je tedy zřejmé, že toto listopadové období je spojeno spíše s hospodářským cyklem, který měl v dobách našich předků velký význam.
Svatomartinské víno však není ledajakým mladým vínem. Známku „Svatomartinské“, jejímž vlastníkem je vinařský fond ČR, uděluje komise jmenovaná Národním vinařským centrem o.p.s. a všichni její členové absolvovali senzorické zkoušky, aby testovaná vína mohli kvalifikovaně hodnotit. Bílá, červená a růžová vína, která teprve tímto hodnocením získají alespoň 80 z celkových 100 bodů, mohou být označena logem se siluetou svatého Martina. Vína, která dostatečný počet bodů v tomto hodnocení nezískají, se mohou prodávat pouze jako mladá, nikoliv Svatomartinská vína.
Pro Svatomartinské víno jsou jasně určeny povolené odrůdy vinné révy, z nichž je možné víno s tímto označením vyrobit. Bílá vína mohou být vyrobena z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, růžová je možné vyrobit z červených odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a pro červená Svatomartinská vína jsou určeny odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Svatomartinská vína rovněž musejí splňovat určité parametry. Vždy jde o suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, která mohou obsahovat nepatrné množství CO2 a mají povolený maximální obsah alkoholu 12,5 % obj. u bílých, růžových vín a klaretu, zatímco obsah alkoholu u červených vín má až 13 % obj. Svatomartinská vína jsou jako všechna mladá vína určena k rychlé spotřebě. Obvykle uváděná doba jako nejlepší ke konzumaci je od svátku svatého Martina až do Velikonoc.